Danelli – obchod a hospoda

Lidé chodili nakupovat potraviny do obchodu, který byl na dědině pod lípami v čísle popisném 10.

Maso a uzeniny si lidé kupovali v pojízdné prodejně, jezdila 2x týdně, v úterý kolem 10 hodiny a v sobotu kolem 14 hodiny. Místo bylo na dědině pod lípami. Vždy se zde sešlo spoustu lidí z dědiny a proklábosili všechno co se dalo. Jezdili zaměstnanci Jednoty manželé Adámkovi od Černé hory. Nejezdili samozřejmě jen k nám, ale objížděli i další okolní vesnice, kde se nedali koupit uzeniny a maso.

V roce 1978 začala Jednota Boskovice a akci „Z“ s výstavbou obchodu a hospody. Budovu si postavili ve svém volnu obyvatelé Zboňku a Klevetova. V roce 1981 byla stavba dokončena a uvedena do provozu. Obchod byl zásobován standardně s přihlédnutím na tehdejší možnosti. Hospoda byla hojně navštěvována, když byly volby, tak se uskutečnily právě v naší hospodě. Pořádaly se tam různé akce – Mikuláš – místní dobrovolníci se vždy namaskovali za Mikuláše, anděla a čerta a přišli v plném očekávání všech dětí. Mikuláš býval pan Ohlídal, který si ani nemusel lepit vousy, protože měl velmi dlouhé svoje. Anděl bývala paní Jarošová a Pavla Chloupková. Čerta si pamatuji pana Tomana Ladislava st. Balíčky pro děti vždy přinesli rodiče se jménem, který nechali v připraveném koši u dveří. Po mikulášské nadílce se většinou promítal nějaký film, který zajistil pan Oldřich Skokan z Brna, který sem do Klevetova jezdil na chalupu. Dále se zde pořádalo MDŽ. Děti si pod vedením Pavly Chloupkové připravily básničky, Pavel Fanta, který je velmi dobrý hudebník (nyní vystupuje se skupinou Davida Krause, např. v televizním pořadu Show Jana Krause) na MDŽ zahrál buď na trubku nebo na klávesy a věřte, že u žen nezůstalo ani jedno oko suché. Po skončení programu dětí, děti všem ženám rozdaly přáníčka, které samy vyrobily a ještě ženy dostaly od dětí malou kytičku. Dále se zde pořádali různé schůze např. schůze červeného kříže. V rámci privatizace v roce 1992 byla budova uzavřena a nabídnuta k prodeji. V roce 1994 budovu koupili manželé Ženatí z Brna, ti však provozovali jen hospodu. V roce 1996 majitelé tehdejšího Motorestu Zboněk nabízí tento objekt k prodeji. V roce 2002 objekt kupuje pan Martin Hruška ze Svitávky a zakládá zde firmu Danelli s.r.o., která se zabývá šitím oděvů, převážně sportovního charakteru. Firma zaměstnává do 15 lidí. V roce 2014 byl celý pozemek oplocen velmi vkusným plotem, protože se v objektu začaly rozrůstat krádeže.

V dubnu 2003 bylo panem Daliborem Hruškou otevřeno, na pozemku Martina Hrušky, občerstvení „u autobusu“. Všichni občané Zboňku a Klevetova byli velmi nadšení, že si můžou dát nějaké to pivko a nějaké uzené k tomu. Bohužel bylo otevřeno jen jednu sezonu.

Když byla budova obchodu nabídnuta k prodeji, tak do vesnice začala dojíždět pojízdná prodejna s potravinami, ale sortiment byl velmi omezený. Prodejna dojížděla ve středu a v sobotu, stanoviště měla před Obecní budovou. Časem sem přestala tato prodejna dojíždět a lidé jsou odkázáni na dojíždění do obchodu do okolních měst. Stejně je to i s hospodou, v současné době zde žádná není, takže místní musí za točeným pivečkem jezdit jinam.

Informace čerpány převážně z kroniky Zboňka a na něco vzpomínaly Martina Randulová a Ludmila Lepková.