ZPRÁVY Z OBCE

Rok 2020 je již za námi, ale připravila jsem si pro Vás malé shrnutí co se v našich obcích, ve Zboňku a v Klevetově událo.

      Začátek minulého roku se nesl tak, jako všechny předešlé roky v plánech, co všechno se musí stihnout, kolik akcí pro děti i dospělé zorganizovat, co opravit, koupit, zařídit. Jak to tak ale někdy bývá, realita byla úplně jiná.

     Jediná akce pro občany a to hlavně pro děti, pro které je setkávání se s vrstevníky snad nejdůležitější, byl koncem února dětský karneval na téma Zvířátkový maškarní rej. Další Osadním výborem organizované setkání občanů se neuskutečnilo ať už z důvodu vládního nařízení, nebo pro jistotu, abychom zamezili šíření nemoci Covid-19. Museli jsme se tedy rozloučit mimo jiné s Autobusovým výletem – to je akce velice oblíbená mezi všemi generacemi, nebo Rozsvěcováním vánočního stromečku u obecní budovy ve Zboňku. Stromečky se ale rozsvítily i bez dětí a hodní andělé doručili bohatou nadílku až ke dveřím tak, aby jejich poslání zůstalo zachováno a děti byly šťastné.

     V jarní vlně pandemie Osadní výbor zajistil roušky, které byly povinné a velice nedostatkové zboží i dezinfekci pro občany našich obcí. Materiál na roušky darovala místní firma Danelli s.r.o. a šití se ujaly dobrovolnice. Našilo se jich okolo 500 kusů. I v roce 2020 byl zajištěn kominík – pan Dosedla (k pravidelné revizi a vymetání komínů). Jeho služeb mohli občané využít před začátkem topné sezóny za ceny stejné, jako v předcházejícím roce.

     Poprvé na jaře v roce 2020 měly naše obce možnost účasti na celorepublikové akci Ukliďme Česko. Věřím, že by se zapojilo hodně občanů, kterým není lhostejná naše příroda a rádi by okolí vesnic zbavili všudypřítomného odpadu. Bohužel ani tato dobrovolnická akce neproběhla. Více informací naleznete na www.uklidmecesko.cz.

     V loňském roce obec investovala do nové pojezdové sekačky, elektrického topení v Obecní budově (nyní jsou v budově dva na sobě nezávislé zdroje topení), nový kabátek dostaly obě vývěsky (nový nátěr i stříška, zmizel nevzhledný polystyren – nově nahrazeno magnety) a praktickou investicí je nové (silnější) pouliční světlo ve Zboňku (u Truhlářů).

     Na hřišti, které je stále v rekonstrukci, proběhlo srovnání terénu (před hřištěm) s vykácením některých nevyhovujících stromů, těch, u kterých hrozil pád a případné zranění. Na podzim započal významný a nejen občany Klevetova dlouho očekávaný projekt – stavba přehrádky nad Klevetovem (projekt nehradí obec z ročního rozpočtu, financování je v kompetenci Lesů České republiky, s.p., dílo má zajistit ochranu údolí před následky přívalových dešťů a opakujících se povodní v Klevetově).

     Takže, jaký byl rok 2020 z pohledu mého, jako člena osadního výboru? Byl jiný, než roky předešlé. Lidé se setkávali v omezeném režimu, jednání s úřady bylo složitější, některé projekty se protáhly. Naopak ale, když pročítám řádky výše, naše obce se zase posunuly dál a tento rok dokázal i to, že se jako občané dokážeme spojit, našít roušky, roznést dezinfekci, pomoci slabším. Takže, važme si hlavně zdraví, to je nejdůležitější.

Za Osadní výbor Nečasová Petra

17.01.2021

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
U tohoto příspěvku můžete zanechat komentářx